Türk Gençliğinin Atatürk'e Cevabı 

 

 

Ata’ya Sesleniş

 

 

İzlenceyi indirmek için burayı sağ tıklayınız. Açılan seçkede "Farklı kaydet" seçeneğini tıklayınız.

 

           Büyük önder, NUTUK adlı eserinin son bölümünde “ Bugün ulaştığımız sonuç, yüzyıllardan beri çekilen ulusal felaketlerin yarattığı uyanıklığın ve bu aziz vatanın her köşesini sulayan kanların bedelidir. Bu sonucu Türk gençliğine emanet ediyorum.” der ve “Ey Türk Gençliği!” diye başlayarak gençlere seslenir (20 Ekim 1927).

 

"Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi"ni bilmeyen yoktur. Kendilerine verilen bu değer karşısında bu gençliğin de Atasına söyleyecekleri mutlaka olmalı. İşte gençliğin sesi…  Türk Gençliğinin Atatürk'e Cevabı

          Ey Atam!

Türk gençliği olarak, varlığımızın en değerli parçası olan, bağımsızlığın, cumhuriyetin ve devrimlerinin yılmaz bekçileriyiz. Bu karar, onurlu ve ilkeli irademizin göstergesidir.

Bizi hiçbir kuvvet yolumuzdan döndüremeyecektir. Bizler, bütün gücümüzü senin emanetlerinden, ulusal tarihimizden ve ruhumuzdaki Türklük onurundan alıyoruz. Senin ilkelerin doğrultusunda attığımız her adım sağlam, yaptığımız her atılım bilinçli olacaktır.

Varlığımızın ve birliğimizin esası olan bağımsızlık ve cumhuriyet; eğilmeyen başları ve bükülmeyen bilekleriyle buna sahip çıkan onurlu Türk evlatlarının elinde kuşaktan kuşağa aktarılacak, sonsuza dek yaşatılacaktır.

Bağımsızlığımıza, cumhuriyetimize ve toprak bütünlüğümüze göz diken, onları yok etmek isteyen düşmanların ve onlarla işbirliği yapan içimizdeki hainlerin, satılmışların varlığını biliyoruz. Onlara sinsi emellerini gerçekleştirme fırsatı vermeyeceğiz.

Düşman, en modern silahlarla donanmış olarak en kuvvetli ordularla üzerimize saldırsa bile, tek yumruk olmasını bilen ulusal birliğimizi bozamayacak, yenilmez Türk gücünün ve inancının zerresini sarsamayacaktır.

Bağımsızlığımızı, cumhuriyetimizi ve toprak bütünlüğümüzü korumak gerektiğinde, içinde bulunacağımız koşullar ne olursa olsun inancımızı hiç yitirmeyecek, bu uğurda can veren şehitlerimizin gittiği yoldan sapmayacağız.

Kudret ve cesaretini 5000 yıllık geçmişinden alan bu gençlik, vatan sevdasıyla yoğrulmuş damarlarındaki asil kanın varlığını bilmekte ve ona layık olabilmek için bütün engelleri aşarak her türlü güçlüğü yenmek azmindedir.

Ey Türk ulusunun ulu önderi! *

Her zaman, her yerde ve her koşulda, senin ilkelerinden ayrılmayacağıma, ulusumun çağdaş uygarlık doğrultusunda onurlu bir şekilde yaşayabilmesi için dilimden ve dinimden ödün vermeden elimden geleni yapacağıma, bu amaçla çok çalışacağıma, namusum ve şerefim üzerine söz verir, varlığımı Türk ulusuna adarım.

Ne mutlu “Türk'üm” diyorum.


Tahsin MELAN

...

*(Türk Gençliğinin Andı)

PP sunumunu buradan indirebilirsiniz.